З історії села

Моя земля – земля моїх батьків

Із неї я корінням проростаю.

Слова-накази прадідів-дідів,

Мов долю перелистую – читаю.

Мій рідний край, моя земля!

Зазираю в минуле, й сьогодення вивчаю.

Торкаюсь серцем свого родоводу.

То є історія мого народу.

                                   В.С.Горлей

 

Клекотина… Село, яке розкинулось на березі  зеленоокої красуні річки Мурафи, прадавнє як світ і вічно молоде. Скільки ж років поселенню Клекотина?  Уже  понад 350 років. Навіть маленькі жителі села знають, що через наше село проходило з самим Богданом Хмельницьким військо Запорізьке

Клекотина належала  в період  1750 -1861 рр. кільком поміщикам: Грембовму А.Ф.,  Віктору і Ганні Стронеминським (Уставна грамота 1861 p.), Октавіану і Ганні Вірським (Уставна грамота за 1863 р.) та іншим.

Село поділене на частини.

Слободу – населяли селяни, що втекли від кріпацтва і оселились на околицях. Вони називались свобідні, слобідні. Отже, поселення стало Слободою.

Заячівка- дика місцина, де водилось дуже багато зайців,  тому і стала називатись Заячівкою.

   До 1830 р. у Новій Мурафі існувало три парафії:

  • Свято-Успенська (Нова Мурафа, частина  Старої Мурафи,        Заячівка і с.Паціорова),
  • Свято-Миколаївська (Слобода-Мурафська),
  • Вознесенська (Клекотина).

Свято-Успенська церква облаштована у 1740 р. на найвищому пагорбі біля головної дороги.  Вона  була дерев'яною, трикупольною, проіснувала до 1877 р. На її території у 1878 р. споруджено нову кам'яну церкву, а стару у  1888 р. розібрано. У храм 1875 р. було передано майно із Свято-Миколаївської церкви.

Будівництво її розпочалось у вересні 1873 року на честь Успенія Божої Матері у Новій Мурафі і закінчено 1878 року. Кошти для цього збирались із парафіян, частково допомогав царський уряд. Будівництво проводив А. Фомінов під наглядом архітектора Д. Освальда.Після закінчення будівництва 21 травня 1878 р. храм був освячений настоятелем Шаргородського монастиря архиман-дритом Анатолієм у присутності єпископа Подільського Єгостєєва.

Успен­ська церква побудована у так званому російсько-візантійському стилі і є пам'яткою історії і культури, духовною скарбницею нашої округи.

 

Сучасність   Клекотини.

 

Село сьогодні – то велика густонаселена місцевість, на якій проживає близько 4-х тисяч  чоловік. Населений пункт с.Клекотина розташований в центральній  частині Шаргородського району. Відстань до районного центру

шосейним шляхом -15 км., до обласного центру – 80 км.

 До залізничної станції – 15 км.

 «На хлібах наших виросли»

Горде наше село від того, що колисало у вербових колисках і навчало любові до Батьківщини великого вченого, академіка наук Радянського Союзу, лауреата Ленінської і Державної премій, професора, доктора фізико – математичних наук, директора ядерного інституту Сибірського відділення академії наук СРСР Будкера Герша Іцховича; члена спілки письменників СРСР з 1934 року Добровольського Аркадія Захаровича; доктора економічних наук, професора, академіка Української академії аграрних наук, члена кореспондента Російської академії сільськогосподарських наук, заслуженого працівника науки і техніки України Володимира Васильовича Юрчишена; кандидата хімічних наук Власенка Григорія Григоровича; Карлащука Василя Івановича – доцента Московського радіотехнічного інституту; декана економічного факультету Одеського аграрного університету, завкафедрою економічної кібернетики, доцента, кандидата економічних наук Поповича Василя Вікторовича; заступника начальника управління міністерства охорони здоров’я України Чекмана Вадима Васильовича; Гуцул Ніну Дмитрівну—кавалера ордена Леніна та Трудового Червоного Прапора; Гнатюка Петра Трохимовича—кавалера ордена Леніна; знаного не лише в Україні , а й далеко за її межами, директора ПП «Юхимівське» Василя Михайловича Соколюка; кандидата наук Липового Василя Григоровича; заслуженого працівника сільського господарства, батька 9 дітей, Куцолабського Леоніда Тадеушовича.

Це далеко неповний перелік усіх тих, хто зробив Клекотину знаною не лише в Україні, а й у світі.

Така вона— наша Клекотина: завжди на дорозі з минулого в майбутнє.